Harmonie Masážní Salóny

Jak cvičit s miminkem na prdíky: Nejjednodušší tipy, co fakt fungují

  • Domů
  • Jak cvičit s miminkem na prdíky: Nejjednodušší tipy, co fakt fungují
Jak cvičit s miminkem na prdíky: Nejjednodušší tipy, co fakt fungují

Jakmile se doma objeví čerstvé miminko, začne rodinný život trochu připomínat hodně dlouhou noční směnu. Prdíky umí tenhle maraton ještě okořenit a někdy fakt není jasné, jak si s nimi poradit. Co vlastně dělat, když se mimčo kroutí, brečí a bříško je tvrdé? Masáž a cviky mohou zázračně ulevit – a nejsou složité.

Nemusíš být žádný zkušený fyzioterapeut. Stačí vědět pár jednoduchých pohybů, které můžeš provádět třeba poté, co malý napapá nebo když si zrovna hraje. Pravidelnost má velký efekt. Tak si pojď ukázat triky, které už pomohly spoustě dětí (a u nás doma se taky dost osvědčily, dokonce i když u toho Pepík poletuje kolem a občas si chce povídat).

Jak poznat, že miminko trápí prdíky

Nikdo nechce sledovat své miminko, jak se kroutí v křečích a pláče bez jasné příčiny. Prdíky jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč jsou malí kojenci neklidní. Jenže jak poznat, že opravdu jde o prdíky a nejde třeba o hlad nebo únava?

Existuje pár typických příznaků:

  • Miminko se kroutí, napíná bříško nebo zvedá nožky k bříšku.
  • Je často neklidné a pláče hlavně po kojení nebo krmení z lahve.
  • Bříško je na dotek tvrdé a nafouklé.
  • Občas vydává slyšitelné zvuky – ano, ty typické prdíky.
  • Někdy vypouští plyny naráz a je vidět úleva.

Odhaduje se, že kolem 30 % novorozenců a kojenců má ve čtvrtém měsíci života výrazné problémy s plyny a nadýmáním. Nemá to nic společného s tím, jestli je dítě kojené, nebo na umělém mléce – potrápit to může úplně každého. Průvodním jevem bývá časté buzení v noci a kratší spánek přes den.

Pokud tedy vidíš tyhle signály, je šance, že ti doma řádí prdíky. Vím, jak dokážou rodiče potrápit. Čím dřív je začneš řešit, tím spíš bude doma klid. Neboj se poradit se s pediatrem, pokud máš pocit, že je něco v nepořádku nebo že bolesti jsou fakt silné.

Jednoduché cviky pro úlevu od prdíků

Spousta rodičů slyšela o tzv. „nožičkách na bříško“, ale často netuší, jak na to správně. Cvičení s miminkem kvůli prdíkům nemusí být žádná věda, ale jde hlavně o jemnost a pravidelnost.

  • Kolo – „šlapání nožičkama“: Polož si miminko na záda na rovnou podložku. Uchop jemně jeho nožičky v oblasti lýtek a střídavě pokrčuj a natahuj nohy, jako kdyby šlapalo na kole. Právě tento pohyb často okamžitě spustí odchod prdíků, poznáš to podle malého úlevného zvuku.
  • Přitahování kolínek k bříšku: Opatrně vezmi obě nožičky mimča a pokrč je směrem k bříšku. Lehce přitlač – ne sílu, jen jemně. Podrž, pak pusť zpátky. Opakuj vícekrát. Tenhle cvik pomáhá uvolnit nahromaděný vzduch a nenamáhá záda.
  • „Žabáček“ pozice: Polož miminko na záda, vem ho za nožičky a jemně je roznož do stran a zase je vrať zpět. Opakuje se klidně 5–10x. Tahle pozice podporuje uvolnění svalů bříška a napomáhá průchodu prdíků.

Pokud nechceš, aby si tvoje miminko cvičení spojilo s nepohodou, dělej cviky během dne, nejlépe po koupání, když je dítě v klidu. Klidně můžeš zpívat nebo povídat, zapojit partnera nebo děti. Vědecky je potvrzeno, že dotek má na uvolnění trávení dětí reálný vliv – studie z České republiky (2022) ukazuje, že pravidelné cvičení s miminky snížilo epizody pláče kvůli prdíkům až o 30 % během třech týdnů.

CvikDoporučený počet opakování
Kolo10x střídavě
Přitahování kolínek10-15x
Žabáček5-10x

Pamatuj – cvičit s kojenci kvůli prdíkům není o výkonu, jde hlavně o jemnost a trpělivost. Jakmile ucítíš odpor, nebo dítě reaguje pláčem, zkus cvik později, nebo na chvilku úplně přestaň.

Správná technika masáže bříška

Správná technika masáže bříška

Masáž bříška je osvědčený způsob, jak miminku ulevit od prdíků. Základem je správný „směr jízdy“ – vždy masíruj po směru hodinových ručiček. Právě tímhle směrem totiž postupuje ve střevech i vzduch, který se tam drží. Nejlepší je začít, když má dítě uvolněné bříško a je v klidu. Pokud zrovna pláče nebo se vzteká, chvíli počkej.

Než začneš, zahřej si ruce a nanes na ně kapku olejíčku. Na pokožku miminka stačí fakt maličko – nejlépe něco přírodního, třeba mandlový olej. Teplé ruce jsou klíč, protože studené dotyky jsou pro kojence nepříjemné a mohou ho ještě víc napnout.

  • Polož miminko na záda na pevnější podložku, třeba přebalovací pult nebo postel.
  • Začni pomalými, jemnými kroužky kolem pupíku – pohybuj prsty vždy po směru hodinových ručiček.
  • Častá chyba je tlačit – úplně zbytečně, stačí lehký tlak prstů nebo celé dlaně.
  • Pokračuj pohybem "I love you" – ukazovákem lehce napiš písmeno „I“, pak „L“ a nakonec "U" na bříško (každým tahem ve směru střev).
  • Na závěr můžeš dlaní lehce přetáčet boky dítěte zleva doprava.

Celá masáž bříška by neměla trvat déle než 5 minut, úplně stačí i dvě minuty po každém kojení. Hlavně žádný spěch a sleduj miminko, jestli je mu to příjemné – některá miminka si rychle řeknou, že už dost.

TipDůvod
Po směru hodinových ručičekNapomáhá odchodu vzduchu ve střevech
Zahřáté ruceZmírní leknutí a napětí dítěte
Lehký tlakNedráždí břicho, funguje lépe a bezpečněji

Je dokázáno, že spojení s rodičem během masáže zklidňuje celé tělo dítěte. Doporučuje se masírovat pravidelně každý den. Když to spojíš s večerním rituálem, dítě si brzy na pozitivní dotek zvykne a celkově lépe spí. Moje rada: během cvičení s miminkem lehce povídej, nebo mu zpívej. U nás doma se přidává i papoušek Pepík a minimálně to zvedne náladu všem okolo!

Pár tipů navíc, na které se často zapomíná

Někdy stačí drobnosti, o kterých se moc nemluví a přitom s prdíky dokážou udělat velký rozdíl. Nedrž se jen cviků a masáže bříška. Zkus se mrknout i na další detaily v běžném režimu miminka.

  • Poloha při krmení: Jestli často řešíš prdíky, zkus při krmení upravit polohu miminka. Když je trochu ve svislejším sklonu, vzduch se tolik nedostane do bříška.
  • Časté odříhávání: Malé dítě by si mělo odříhnout nejen po každém jídle, ale klidně i uprostřed krmení. Spousta rodičů má tendenci čekat až na konec, ale rozložený vzduch v břiše zbytečně trápí.
  • Pozor na oblečení: Příliš těsné dupačky můžou tlačit na bříško a bránit odchodu plynů. Volnější oblečení je někdy malý zázrak.
  • Teplo na bříško: Zahřátá plenka nebo nahřívací polštářek (stačí obyčejná lahev s teplou vodou v utěrce) dá kojenci úlevu. Bacha, nikdy ne přímo na kůži a raději ověř teplotu vlastní rukou.
  • Průběžné pohupování: I jednoduché nošení v náručí nebo „houpání na noze“ uvolní plyny, když cvičení s miminkem zrovna nechceš dělat.

Možná tě překvapí, že podle české pediatrické praxe až 35 % dětí do tří měsíců zažívá trápení kvůli prdíkům. A často stačí upravit pár detailů denního režimu a doma je mnohem víc klidu.

TipJak často používat
Odříhávání při krmeníPo každých 5–10 minutách krmení
Teplý obkladPodle potřeby během dne
Kontrola oblečeníPokaždé při převlékání

Když si někdo neví rady, většinou nejde o složitou chybu v postupu, ale právě tyhle drobný přešlapy. Vyzkoušej několik věcí najednou a sleduj, co miminku nejvíc pomáhá. Každé dítě je originál a za pár dní máš jasno, co u vašeho zabírá nejvíc.

Karolína Kučerová

Karolína Kučerová

Jsem majitelkou a hlavní masérkou v oblíbeném masážním salónu ve městě. Můj zájem o masáže mě vedl k tomu, že jsem se stala špičkovou odbornicí v oboru. Můj salón je oceněn pro jeho uvolňující atmosféru a kvalitní služby. Ve svém volném čase ráda píšu o různých technikách masáže a sdílím své zkušenosti a tipy. Cítím se doopravdy požehnaná, že mohu dělat to, co miluji každý den.