Harmonie Masážní Salóny

Lávové kameny a jejich účinky na zdraví: Tipy na domácí masáž

  • Domů
  • Lávové kameny a jejich účinky na zdraví: Tipy na domácí masáž
Lávové kameny a jejich účinky na zdraví: Tipy na domácí masáž

Úvod do světa masáže lávovými kameny

Myslím, že každý z nás občas touží uniknout z každodenního kolotoče a dopřát si něco, co nám přinese klid, relaxaci a třeba i trochu luxusu. A kdo by nebyl zvědavý na pocit, který nabízí masáž lávovými kameny? Já si pamatuji, jak jsem v této oblasti byla úplným nováčkem, a když jsem o tom slyšela poprvé, představila jsem si exotickou pláž, šumění oceánu a nesmírné uvolnění. Jenomže realita je taková, že masáž lávovými kameny není jen o exotice, je to skvělý způsob, jak posílit zdraví a pohodu. Nepojednává se jen o běžnou masáž, ale o terapii, která v sobě kombinuje prvky termoterapie, aromaterapie a reflexní terapie.

Historie a původ lávových kamenů

Pokud jsem si kdy položila otázku, odkud vlastně masáž lávovými kameny přišla, pak odpověď mě zavedla až k původním obyvatelům Havajských ostrovů. Tahle technika byla součástí jejich tradice velmi dlouho, a jak je pro mě typické, nemohla jsem zůstat u suchých faktů, musela jsem to vyzkoušet. Kámen, který se pro tuto masáž využívá, je vulkanický, vzniklý rychlým ochlazením lávy. Proto v sobě udrží hřejivý teplotní potenciál, který se při masáži uvolňuje. A teď si představte, že takový kámen klouže po vašem zádech a pomalu uvolňuje napětí ve vašich svalůch. To je jako malá geologická opera, která se odehrává přímo na vaší kůži!

Benefity masáže pro tělo a mysl

Pokud se sousedka zeptá, proč si platím za to, aby po mně někdo hladil kameny, mám pro ni připravený dlouhý seznam důvodů. Tak předně, masáž lávovými kameny dokáže velmi efektivně uvolnit svalové napětí a snížit bolesti. Ale není to jen o fyzickém uvolnění. Psychická pohoda je velký bonus. Horké kameny napomáhají uvolnění endorfinů, a ty pak rozdávají štěstí jako na běžícím páse. Asi jako kdyby vám mozek dopřál kousek čokolády, aniž byste ji skutečně jedli. A když jsem u toho jídla, tak lávové kameny zlepšují i detoxikaci těla, protože podporují prokrvení a pomáhají s odbouráváním toxinů. A to by mohla být příjemná zpráva pro ty z nás, kdo možná trochu přehánějí s proslulými svátečními hodováními.

Jak se masáž provádí a na co se při ní soustředit

Když jsem si poprvé lehla na masážní stůl, tak jsem si připadala trošičku jako kus těsta, který čeká na své zpracování. Ale to byla jen chvilková úzkost. Odborně vyškolený terapeut začne masáž tím, že nahřeje kameny ve speciálním přístroji na optimální teplotu, obvykle kolem 50 stupňů Celsia. S těmito kameny pak bude pracovat na vašem těle, přičemž se zaměří na specifické akupresurní body. A pokud byste si mysleli, že to bude jen takové pohlazení, jste na omylu. Kameny jsou spojeny s různými tlakovými technikami a průběh masáže lze přizpůsobit vašim potřebám. Prostě řeknete, co a kde vás bolí nebo trápí, a masér své kameny napojí na správnou frekvenci vašeho tělesného orchestra.

Termoterapie a jak přispívá ke zdraví

Nevím, jestli jste se někdy setkali s pojmem termoterapie, ale pokud se ptáte na spojení s masáží lávovými kameny, tak teď tedy ano. Je to jednoduchý princip: teplo uvolňuje a hluboce prohřívá svaly, což umožňuje lepší a hlubší masáž. Teplo je také známé pro zvyšování elasticity ve tkáních, což je jako bonus pro všechny, kteří by chtěli vypadat mladě déle. Ne, teď nemluvím o kecích typu "vylezete z masáže a o deset let mladší", ale moje babička vždycky říkala, že když je tělo uvolněné a šťastné, odráží se to i na naší pleti. A teď přiznám barvu, ještě po masáži mám obličej vypnutý jak balonek na oslavách.

Pečující aroma oleje a jejich vliv na wellness

Jak by to byla za úžasná masáž bez popadení se do vůní, které vás pohladí na duši? Já si například nedokážu pro takovou masáž lávovými kameny představit ničí jiné aroma než levanduli. Už jen ten název zní jako básnička. O aroma olejích se hodně ví, že mají blahodárné účinky na náladu a dokážou zklidnit nebo naopak povzbudit. A protože masáž lávovými kameny je takový balíček pro duši a tělo, vůně je jeden z klíčů k tomu, abyste zážitek maximálně vychutnali. Takže když vdechujete éterické oleje, které másážní terapeut používá, už to samo o sobě pomáhá vašemu tělu s uvolněním. A nebojte se, terapeut nenazvedá pod nosem lahvičku s olejem a nebude vás nutit vůni nějak dokladovat. To by už bylo trochu divné, že?

Výběr správného typu masáže pro vás

A teď něco k tomu, jak vybrat ten správný typ masáže. Protože, věřte mi, že pokud si myslíte, že každá masáž lávovými kameny je stejná, pak vám utekl vývoj vlakem. Existuje celá škála možností, ať už se jedná o masáž zaměřenou na celé tělo nebo specifickou oblast. A pokud máte takovou tu citlivou pokožku jako já, vždy se ujistěte, že terapeut ví, jak s vámi zacházet. Nemá cenu platit za relaxační zážitek, aby se z něj vyklubala hodina v křeči. Také nezapomeňte, že existují kontraindikace a vždy byste měli informovat terapeuta o jakýchkoli zdravotních problémech, třeba alergiích na určité oleje nebo o existujících zdravotních stavech.

Hydratace a stravování před a po masáži

Víte, co je super po masáži lávovými kameny? Velký hrnek zeleného čaje. No dobře, možná to není to první, co by vám přišlo na mysl, ale hydratace je důležitá. Před masáží i po ní byste měli myslet na to, abyste pili dostatek vody. A pokud jste, jako já, milovníci čaje, tak tohle je vaše chvíle. Teplo z masáže může tělo pořádně rozehřát a to znamená, že potřebujete doplnit tekutiny. A když už jsem u toho pití, možná bych to měla připojit jako malý tip: po masáži je dobré dát si lehkou stravu, nejlépe něco svěžího a ne příliš těžkého. Koneckonců, kdo by chtěl zrušit ten lehký, až létavý pocit po masáži těžkým svíčkovým s knedlíkem, že?

Kombinace s dalšími wellness procedurami

A nyní k mé oblíbené části, která nám dovoluje pohrát si s představou dokonalého wellness dne. Já si ráda představuji kombinaci masáže lávovými kameny například s návštěvou sauny nebo parní lázně. To je jako dát tělu kompletní reset. Nebo co takhle zážitek v závodě rozkoší s další kosmetickou procedurou, třeba s obličejovou maskou nebo tělovým peelingem? Možností je spousta a ve spolupráci s wellness centrem si můžete sestavit svůj vlastní balíček procedur, který bude pro vás to pravé óčko. A jestli si teď myslíte, že přeháním, tak vězte, že pokud do toho jde duše a tělo, pak neexistuje cosi jako příliš mnoho wellness.

Tipy pro udržení relaxace a zdraví i po masáži

No a tady mám pro vás pár závěrečných tipů, jak si udržet ten úžasný pocit i po masáži. Pojďme si říct na rovinu, že občas ten stres ve světě venku čeká jen na to, aby na nás zaútočil. Takže zaprvé, nechte si nějaký volný čas po masáži, abyste mohli pomalu přejít zpět do reality. Náhlé vklínění se do každodenní rutiny by bylo jako skočit ze sauny rovnou do sněhu. A přemýšleli jste někdy o józe nebo meditaci pro prodloužení toho relaxačního stavu? Tyto aktivity vám mohou pomoci udržet si pozitivní účinky masáže. A pokud se tohle moc nehodí do vašeho rytmu života, stačí si najít alespoň pár chvil na hluboké dýchání a klidné sezení s knížkou bez toho, aby byly vyrušovány notifikacemi z mobilu.

Závěr: Masáž lávovými kameny jako součást životního stylu

Závěrem bych chtěla říci, že masáž lávovými kameny pro mě není jen jednorázová záležitost, ale stala se součástí mého životního stylu. Jasně, nemohu si ji dovolit každý týden, ale každá návštěva mi přinese takový náboj, že to má dopad i na ostatní oblasti mého života. Když jsem se cítila naposledy vyčerpaná a bez energie, tak po masáži jsem se znovu cítila jako obnovená a připravená na nové výzvy. A když si představím, že člověk m

Eliška Novotná

Eliška Novotná

Jsem specialista v oblasti masážních salonů. Pracuji jako masérka v předním wellnes centru v Olomouci. Díky své práci jsem se naučila vše o světě masáží a wellness. Ráda píšu články o různých druzích masáží, abych tuto vědomost roznášela dále. Při práci se snažím rozptýlit stres klientů a přinést jim pohodu.

Napsat komentář