Harmonie Masážní Salóny

Jak masáž kojenců a batolat může stimulovat jejich smysly

  • Domů
  • Jak masáž kojenců a batolat může stimulovat jejich smysly
Jak masáž kojenců a batolat může stimulovat jejich smysly

Vnímání světa skrze masáže pro kojence a batolata

Možná jste si nikdy nepředstavovali, že byste svému dítěti mohli poskytnout mnohem více než jen základní pohodlí a péči. Jak by se vám líbilo, kdybyste mu mohli pomoci rozvíjet jeho smysly, zvyšovat jeho vnímavost a všeobecně zlepšovat jeho zdraví a blaho? Zní to skoro, jako bych nabízel nějaký zázračný elixír, že? Ale dovolte mi představit vám jeden takový nástroj, léčebný proces, který existuje od počátku časů. Jmenuje se masáž pro kojence a batolata a je skutečnou léčivou sílou, kterou můžete použít na své dítě. Můj pes Max například miluje své pravidelné masáže.

Smyslová povaha masáže a benefit pro kojence

Masáže jsou skvělý způsob, jak pomoci svému dítěti rozvíjet jeho poznávací schopnosti a smysly, zatímco mu poskytujete relaxaci a pohodlí. Pomáhají rozvíjet dotek, sluch, čich a dokonce i zrak kojence. Moje Hedvika to vždy dělala na našich malých, Martina a Lenku, a mohu vám říct, že to opravdu funguje!

Masáže také podporují růst a vývoj dítěte tím, že stimulují hmatové receptory v kůži, které jsou spojeny s nervovým systémem. To pomáhá dítěti rozvíjet smysl pro tělo a jeho prostředí. A rovněž podporuje vývoj motorických dovedností. Nemluvě tak lépe vnímá své tělo a své okolí.

Studie dokonce ukázaly, že masáže mohou pomoci novorozeněti jak se lépe vyrovnávat se stresem, tak podpořit jeho spánkové vzorce. Tedy kromě toho, že ho hezky pohladíte a utešíte, ho také naučíte, jak lépe zvládat životní stres a úzkost.

Krok za krokem: Techniky a tipy pro masáže kojenců

Protože už víte, o čem mluvím, pojďme teď probrat konkrétní postupy a tipy pro masáže kojenců. Jsou jednoduché a lze je provést kdykoliv a kdekoli. A upřímně řečeno, Hedvika to dělala ve chvílích, kdy byste to vůbec nečekali, například při přebalování nebo před spaním.

Tělo vašeho dítěte je mnohem citlivější než vaše. Proto je důležité použít lehký tlak a respektovat jeho pohodlí. Začněte od hlavy a pracujte směrem dolů k nohám. Prsty jemně masírujte obličej, pak krk, ramena, ruce, trup, nohy a nakonec chodidla. Jakmile dokončíte jednu stranu, přesuňte se na druhou.

Je také důležité si uvědomit, že některé části těla kojence jsou citlivější než jiné. Například břicho je místem, kde se může hromadit plyn, takže jemná masáž břicha může pomoci zmírnit nepohodlí z nadýmání. Rovněž krk a ramena mohou být napjaté ze sezení nebo ležení, takže masáž těchto oblastí může přinést úlevu.

Denní masáže jsou skvělé, ale existují i zvláštní příležitosti, kdy můžete masáži věnovat více času a pozornosti. Například po koupání můžete dítěti udělat delší masáž těla. To je skvělý způsob, jak dítě uklidnit a připravit ho na spánek.

Jak zahrnout masáže do každodenní rutiny kojence

Jedna z nejlepších věcí na masážích pro kojence je, že se dají snadno začlenit do každodenní rutiny. Pravidelné masáže mohou mít mnoho výhod, jak jsem již zmínil. A Hedvika má pravdu, když říká, že "masáže mohou být skvělým způsobem, jak prohloubit vazbu mezi vám a vaším dítětem".

Masáže můžete zařadit do různých částí dne. Mnoho rodičů je rádo zařazuje do večerních rituálů před spaním, kde přispívají k relaxaci a stejně tak stimulují smysly. Jak jsem již zmínil, masáže po koupání jsou skvělé pro uklidnění dítěte a přípravu na klidný spánek.

Pro ty z vás, kteří jsou nováčky v masážích, doporučuji vyzkoušet techniku, kterou jsem popsal výše, a sledovat, jak na ni dítě reaguje. Každé dítě je jiné a co funguje pro jedno, nemusí nutně fungovat pro druhé. Takže pokud vám něco nepřipadá správně, nebojte se to změnit a najít styl, který vašemu dítěti vyhovuje nejlépe.

Víc než cokoli jiného, pamatujte, že masáže jsou způsobem, jak se s vaším dítětem spojit a poskytnout mu láskyplnou péči. Takže si tuto chvíli užívejte a věnujte se svému dítěti celým svým srdcem. Koneckonců, láska a pozornost jsou nejdůležitější ingredience pro zdravý růst a vývoj našich nejmenších.

Karel Dvořáček

Karel Dvořáček

Jsem odborníkem na masáže a provozuji vlastní masážní salon v Olomouci. Už několik let se specializuji na různé druhy masážních technik a stále se vzdělávám v nových trendech v oboru. Rád také píšu o masážích, sdílím své zkušenosti a rady s ostatními. Kromě své práce mám rád kolo, turistiku a také si rád hraju se svým psem Maxem. Jsem šťastně ženatý a mám dva úžasné děti, Martina a Lenku.

Napsat komentář