Harmonie Masážní Salóny

Jak podpořit hojení těla po porodu pomocí masáže: Klíčové informace

  • Domů
  • Jak podpořit hojení těla po porodu pomocí masáže: Klíčové informace
Jak podpořit hojení těla po porodu pomocí masáže: Klíčové informace

Úvod do podstaty masáží po porodu

Když jsem přivedla na svět mé sluníčka Damiana a později Zitu, byl to zázrak. Ale přiznám se bez mučení – tělo po porodu mi připadalo jako trochu zchátralý hrad po obléhání. Věděla jsem, že musím obnovit svoje království, a jedním z klíčů k tomu měly být masáže. Nenechme se zmást – masáž po porodu není jen o relaxaci, i když to je skvělý bonus. Je to o podpoře hojení, o zvyšování pružnosti těla a pocitů blahobytu. Ta klika, svaly a klouby, všechno to mělo dost co schroupat. Tak jsem zavítala k odborníkům a nechala se rozmazlovat, ale to nejdůležitější je, co to s tělem dělá. Je to jako když mé kočičce Luně pořádně pročesete kožíšek – odplavíte nepříjemnosti a nastolíte harmonii.

Porod a jeho dopad na ženské tělo

Pokud se ptáte, proč vůbec masáže po porodu, tak se pojďme podívat na poněkud drsnou realitu. Porod je pro tělo fakticky topsport. Tlak, natažení, hormony na horské dráze – ach jo, příroda nám to tedy zařídila! Svaly jsou obrovsky vytížené, a to nejen ty, které vidíme. Pokud jste nezažila véčko po maratonu, tak věřte, že já, když jsem se poprvé postavila po porodu, tak mě bolavá pánvička pečlivě přesvědčila, že se s porovnáním s topsportem rozhodně netrefíte vedle. Ale ta bolest není bezdůvodná, tělo signalizuje, že potřebuje pozornost a péči, aby se mohlo správně hojit a nechat vás zase okusit radosti bezbolestného chůze a smíchu bez obav z nějaké té nechtěné inkontinence.

Cíle a výhody masáže po porodu

Takže masírovat, či nemasírovat, toť tu otázka? A odpověď je jasné: masírovat. Masírování těla po porodu má spoustu cílů – pomáhá nejen zlepšit krevní oběh, ale také podporuje odplavení toxinů z těla, které se usadily jako nepříjemní návštěvníci po té však nelehké porodní párty. Má to ale i psychologickou roli – věděla jste, že dotek a masáž můžou pozitivně ovlivnit i naši mysl a pocit uvolnění? Což mohu potvrdit, když jsem po masáži cítila, že se mi rozplývá stres jako másla na horké pánvi. A pak tu je zlepšení tónu a elasticity pokožky, což po všech těch měsících, kdy byla těhu bříško v centru pozornosti, není vůbec na škodu.

Typy masáží vhodné po porodu

Promiňte, ale všem, kdo si představují masáž po porodu jako lehké hlazení po zádech, musím trochu vylít čaj – máme tady dost vážný kontingent masáží. Od klasické švédské masáže, přes lymfatickou drenáž, která je jako splachovač toxických látek z těla, až po masáže zaměřené na přizpůsobení jemných technik na potřeby, no řekněme, trochu pořádně propracovaného těla po porodu. Moje oblíbená – reflexní masáž nohou – to je jak pohádka pro rozbolelá chodidla. A co teprve masáž hlavy, když vás bolí hlava z nekonečného kolotoče myšlenek o tom, jestli to jako máma děláte správně.

Příprava na masáž po porodu

Chystat se na masáž po porodu je trochu jako plánování výletu do lázní – všechno se točí kolem komfortu. Věřte mi, když říkám, že pečlivá příprava je klíčová. Vyberte si maséře či masérku, s kterou se cítíte pohodlně mluvit o těle, které právě přivedlo na svět nový život – a to může zahrnovat i detaily o střevech, které možná nikdy předtím nesdíleli. Pojďte do toho s otevřenou myslí a srdcem, nebojte se položit otázky a vyjádřit jakékoliv obavy. Pijte hodně vody a snažte se uvolnit, aby se masáž stala nejen podpůrným, ale i opravdu příjemným zážitkem. A nezapomeňte, pokud kojíte, dobře načasovat vaši masáž okolo kojení, aby se předešlo jakémukoliv nepohodlí z plných prsou.

Jak masáž ovlivňuje fyzické hojení

Pro ty z vás, co mají slabost pro vědy o těle, tak tu máme fakt cool věcík – masáž po porodu může fakt super ovlivnit fyzické hojení, a to na vícero frontách. Pomáhá zmírňovat svalové napětí v oblastech vysoce vytížených porodem, jako je například bederní část páteře nebo břišní svaly. A ty břišní svaly, věřte mi, potom co byly natahovány jak gumový cukr v rukou zvídavého dítěte, ocení trochu lásky a péče. Lymfatická drenáž potom podporuje redukci otoků, což je skvělé, protože kdo chce nosit po porodu stále škaredé puchýře, že? A když o tom mluvíme, masáž může také pomoci s těmi nepříjemnými striemi, ačkoliv si myslím, že ty jsou jen jako bitevní jizvy – na každé z nich mám kus příběhu mé cesty mateřstvím.

Masáž a psychické uzdravování

Ach, psychika. Dohání nás snad všude, kam jdeme, a po porodu je to jako honička s extra botami, co vás táhnou dolů. Masáže ale mají hluboký vliv i na psychické uzdravování. Jak? No, nejprve to pomáhá snížit hladinu stresových hormonů. A když ty klesají, tak náladu máte hned ve výšinách jako vydříček, co objevil bazén plný rybiček. Jak se tělo uvolní, uvolní se i mysl. A přiznám se, když mě Luna, naše krásně kočička, přijde po večerech pomazlit, tak asi takhle nějak si představuji tu rájovou úlevu na duši, kterou masáž poskytuje. Navíc, to není jen o individuální péči – když věnujete čas sobě, dáváte tím i více do rodiny. Sbalená a vystresovaná matka není to, co bychom chtěly být, a masáže vám mohou vrátit zpět ten pocit 'já' v nekonečném cyklu 'my'.

Vliv na laktaci a vztah s dítětem

Ano, už se to blíží, to téma, kterého se docela bojíme – prsa, kojení a vše, co je s tím spojené. Zde je to ale trochu jinak, masáže mohou ovlivnit laktaci pozitivně. Jak? No, uvolnění může vést k lepší produkci mléka a pomoci předcházet zablokování mlékovodů. Na celou věc se to může dívat i tak, že vyšší úroveň relaxace může zlepšit celkový vztah s miminkem, protože když jsem já po masáži, tak moje náruč je jako měkký bezpečný přístav pro mé dětičky. A je to taky úžasný model - ukázat dětem, že péče o sebe je důležitá a zdravá. To je přece lekce, kterou chceme vštípit do jejich malých rozkošných hlaviček.

Péče po masáži – jak udržet výsledky

A když už je masáž za námi, mi ženy máme sklony se vrhnout zpět do všedního shonu, jakoby nic. Ale ne tak rychle! Péče po masáži je podstatná, abyste si udržela výsledky. Dopřát si odpočinek, nadále pít hodně vody a vyvarovat se prudké fyzické aktivity, prosím vás, nesnažte se hned jít překonávat osobní rekordy v běhu. Jezte vyváženě – správná výživa může podpořit celkové hojení. A klidně si naplánujte další masáže jako pravidelnou součást vašeho režimu. Přemýšlejte o tom tak, že si stavíte mosty k plnému zdraví a každý den klade další kámen do základů.

Shrnutí – proč začlenit masáže do života po porodu

No a tady to máme, drahoušci – masáž po porodu není žádný luxus, je to nutná péče o sebe. Je to jako dát vašemu tělu velký objetí a poděkovat mu za všechen ten těžký dřinu, kterým prošlo. A abych to shrnula hezky do puntíku – masáž podporuje fyzické hojení, psychické uzdravování, pružnou pokožku a může dokonce pomoci s laktací. A když to všechno skončíme, dáme si čaj a kousíček čokolády, protože někdy ani nejlepší masáže nemohou soutěžit s malým přísunem endorfinů z kakaa, že? Tak se mějte nádherně, pečujte o sebe, a až budete mít chvíli, mrkněte na svůj odraz v zrcadle a pošlete mu polibek – protože zasloužíte si všechno, co vás dělá šťastnější a zdravější.

Eliška Novotná

Eliška Novotná

Jsem specialista v oblasti masážních salonů. Pracuji jako masérka v předním wellnes centru v Olomouci. Díky své práci jsem se naučila vše o světě masáží a wellness. Ráda píšu články o různých druzích masáží, abych tuto vědomost roznášela dále. Při práci se snažím rozptýlit stres klientů a přinést jim pohodu.

Napsat komentář