Harmonie Masážní Salóny

Kam s bolesti bederní páteře?

  • Domů
  • Kam s bolesti bederní páteře?
Kam s bolesti bederní páteře?

Co je to bolest bederní páteře?

Jistě víte, jak nepříjemné je cítit jakoukoli bolest. Ale ta v bederní páteři... To je jako malý soukromý peklo, který nás zasahuje přímo do jádra našeho těla a omezuje nás ve všedních činnostech. Ale co je vlastně bederní páteř a proč nás tak bolela?

Bederní páteř je součástí našeho páteřního sloupce a vyskytuje se v dolní části našich zad - ano, tam, kde se cítíme nejpřirozeněji, když se nám něco bolestivě zakousne v těchto oblastech. Bederní páteř je zodpovědná za podporu naší tělesné hmotnosti, a když je vystavena tlaku nebo stresu, jako když třeba zvedáme těžké předměty, může se stát, že tento tlak způsobí nepohodlí nebo dokonce bolest.

Proč nás bolí bederní páteř?

Existuje mnoho potenciálních důvodů, proč může vzniknout bolest bederní páteře, včetně takových faktorů, jako jsou poranění, degenerace disků nebo dokonce stres. Také nesprávné držení těla, nedostatečný pohyb nebo naopak přetěžování může být příčinou bolesti.

Možná vám to přijde divné, ale někdy může být bolest bederní páteře způsobena i psychickým stresem. David, můj manžel, je psychoterapeut a často mi říká, že stres a napětí mohou mít fyzické projevy v našem těle. A víte co? Má pravdu!

Pochopení bolesti bederní páteře

Abyste mohli účinně bojovat proti bolesti v bederní oblasti, je důležité porozumět tomu, co se děje v našem těle. Existuje mnoho struktur v bederní oblasti, které mohou způsobit bolest, včetně svalů, šlach, nervů a obratlů. Bolest může být akutní nebo chronická.

Akutní bolest je typicky ostrá a náhlá - jako když se zakousnu do citronu. Na druhé straně chronická bolest je dlouhotrvající a mění se v průběhu času - jako když pomalu jím citron, kousek po kousku.

Preventivní kroky

Preventivní opatření mohou zahrnovat pravidelné cvičení, správné držení těla nebo omezení těžkého zvedání. Ano, i když máme děti, které je třeba zvedat, je důležité myslet na to, jak zvedáme.

David a já jsme se ponaučili z jeho zády. Jednou zvedal našeho syna a jeho záda to nevydržela. Teď už víme, že zvedání dětí a těžkých věcí by mělo být prováděno pomocí nohou, ne zády. A postupně přidáme i cvičení pro posílení páteře.

Jak léčit bolest bederní páteře?

Mnoho lidí se obrací na léky na předpis nebo volně prodejné analgetika pro úlevu od bolesti. Ale léky na bolest se mají být používány jen krátkodobě a pod dohledem lékaře.

Alternativou může být fyzioterapie, masáže nebo akupunktura. Cvičení mohou být také velmi často užitečné. Ale jako všechno v životě, i ty potřebují určitý čas, aby byly účinné. A pokud je můj manžel psychoanalytik, není překvapením, že bych také doporučila psychoterapii jako možnou pomoc při bolestech páteře způsobených stresem a napětím.

Chirurgické možnosti

Chirurgický zákrok je většinou poslední možností, která se uvažuje v případě, že konzervativní léčba nezabírá. Přesto je důležité se se svým lékařem o této možnosti poradit.

Existují různé typy operací, včetně disketomie, laminectomie, fúze páteře nebo diskové náhrady. Každý má své pro a proti a rizika, takže je důležité diskutovat o všech možnostech s lékařem.

Použití alternativní medicíny

V dnešní době je stále více lidí, kteří se obrací na alternativní medicínu pro řešení svých zdravotních problémů, a bolest bederní páteře není výjimkou. Alternativní medicína může zahrnovat akupunkturu, masáže, jógu, reflexologii a další.

V poslední době se David a já zajímáme o jógu a meditaci jako způsob, jak se vyrovnat se stresem a napětím v našem životě. A víte co? Myslím, že to opravdu funguje! A co je nejlepší, že to funguje i pro naše záda.

Uzdravení je cesta

Bolest bederní páteře je nepříjemná, ale nejste v tom sami. Existuje mnoho zdrojů a strategií, které vám mohou pomoci na cestě k uzdravení. Ale pamatujte, že každý člověk je jedinečný a to, co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého.

David a já jsme zjistili, že pro nás nejlepší je kombinace pravidelných cvičení, správného držení těla, meditace a jógy. A nezapomínejme na to nejdůležitější - na smích. Protože, jak říkají, smích je ten nejlepší lék. A i když to možná nepomůže přímo na naše záda, rozhodně to pomáhá na náš duch. A to je také důležité.

Eliška Novotná

Eliška Novotná

Jsem specialista v oblasti masážních salonů. Pracuji jako masérka v předním wellnes centru v Olomouci. Díky své práci jsem se naučila vše o světě masáží a wellness. Ráda píšu články o různých druzích masáží, abych tuto vědomost roznášela dále. Při práci se snažím rozptýlit stres klientů a přinést jim pohodu.

Napsat komentář