Harmonie Masážní Salóny

Rozdíly mezi reflexní a běžnou masáží: co byste měli vědět

  • Domů
  • Rozdíly mezi reflexní a běžnou masáží: co byste měli vědět
Rozdíly mezi reflexní a běžnou masáží: co byste měli vědět

Základy reflexní masáže

Jestli jste někdy experimentovali s různými druhy masáží – a kdo z nás by si občas nepotřeboval protáhnout ztuhlá záda nebo uvolnit napjaté svaly – určitě jste narazili i na termín reflexní masáž. Na první pohled se může zdát, že všechny masáže mají něco společného, a to je přeci jenom masírování těla, že? Ale opak je pravdou. Reflexní masáž je jako šachová partie mezi masážemi – je promyšlená, cílená a dokáže vykouzlit úžasné věci.

Tahle masáž se zaměřuje na konkrétní body na rukou, nohou a dokonce i uších, které jsou energeticky spojeny s různými orgány a částmi těla. Každý z těchto bodů je mapou našeho zdraví, kterou může zkušený masér číst jako otevřenou knihu. Myslím, že bych si tuhle techniku ani sám neodvážil vyzkoušet doma na dětech, protože je toho tolik, co se může pokazit, pokud netrefíte ty správné body. Jen si představte, že se chcete zbavit bolesti hlavy a místo toho skončíte s ještě větší touhou po kávě, protože jste omylem stimulovali bod odpovídající za energii!

Běžná masáž vs. reflexní masáž

Jasně, většina masáží by měla vést k uvolnění a pohodě, ale běžná masáž se obvykle soustředí na uvolnění svalového napětí a zlepšení krevního oběhu. Při ní se masér soustředí na hloubkovou manipulaci svalů, střídá různé chvaty, od hladění až po hnětení. Mnohdy po ní odcházíte jako by vás znovu složili dohromady, kompletně přejetí válcem štěstí a uvolnění.

Ale reflexní masáž? To je úplně jiný přístup k tělu. Jakoby jste místo generalistiky zašli na konzultaci s specialistou, který ví přesně, kam sáhnout, aby dosáhl požadovaného efektu. Reflexní masáž je jako hledání skrytých spínačů na vašem těle a zapínání různých funkcí. Někdy je to až sakra zarážející, jak může malý prstík na noze něco vypovědět o vaší slezině nebo jak může masáž ucha zlepšit vaše trávení.

Historie reflexní masáže

Není to zase taková novinka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Reflexní masáž má své kořeny v dávné historii. Dokonce se říká, že její prvopočátky lze najít už v civilizacích jako byli staří Egypťané nebo Číňané. Co se týče mě, tak mi to dává smysl, jelikož tyto kultury byly známé svými komplexními medicínskými systémy a hlubokým porozuměním lidského těla a mysli.

Astorické nástěnné malby zobrazující masérské techniky jasně ukazují, že se lidé odjakživa věnovali péči o své tělo a zdraví. A to nejen prostým hladěním bolavých míst, ale sofistikovaným způsobem, který máme dodnes. Když se o tom tak zamyslím, je docela úžasné, že něco tak starého jako reflexní masáž přetrvalo tisíce let a stále se využívá. To je jako bych vám řekl, že pořád jezdím na koni do práce – v době elektromobilů docela abnormální představa, že?

Hlavní principy reflexní masáže

Každá reflexní masáž stojí na teorii, že každý orgán, žláza nebo část těla má odrazový bod na rukou, nohou nebo uších. Tyto body jsou jako malé energetické zóny, které, když jsou správně stimulovány, mohou ovlivnit práci vzdálené části těla. Je to, jako bychom měli tělo plné tajných skryší a při reflexní masáži se nám podařilo odkrýt mapu k těmto pokladům.

A věřte nebo ne, na těchto konkrétních bodech jsou maséři schopni nejen uvolňovat tension, ale dokonce i diagnostikovat různá onemocnění nebo nerovnováhy v těle. Řekl bych, že je to trochu jako byste místo běžné kontroly u doktora zašli ke šamanovi, který jen přiloží ruku a řekne vám, co vás trápí. No řekněte, není to fascinující?

Výhody reflexní masáže

Kromě toho, že je reflexní masáž úplně geniální na relaxaci a uvolnění duše od každodenního stresu, prý dokáže také pomoci s celou řadou zdravotních obtíží. Já osobně jsem měl zkušenost, kdy mi reflexní masáž pomohla se zbavit migrény, o které bych mohl vyprávět jako o starém dobrom známém, co mi otravoval život každý měsíc.

Ale přísahám, není to placebo! Vědecké studie (ano, i věda se na to dívala s pořádně zkříženýma očima a lupou v ruce) prokázaly, že reflexní masáž má značný pozitivní vliv na úzkost, bolesti, PMS a dokonce může pomoci ulevit od efektů chemoterapie. Takže když příště ucítíte, že nemůžete ani dychnout kvůli bolesti zad, nebo se vám z ničeho nic rozbouří žaludek, zvažte schůzku s reflexním masérem, možná to bude vaše vstupenka do světa bez bolesti.

Kdo by měl reflexní masáž vyzkoušet

Na reflexní masáž by si měl každý najít čas. Jestli jste ten druh člověka, co má stále nějaké ty malé zdravotní trable, jako bolesti hlavy, nebo se stále potýkáte se zažíváním, měli byste jí dát šanci. A dokonce, pokud nejste ve fázích boje s nějakou konkrétní nemocí, ale chcete si jednoduše udržet tělo v dobrém stavu a preventivně působit proti budoucím problémům, může být reflexní masáž ta pravá věc.

A co víc, reflexní masáž je úžasná i pro psychickou pohodu. Takže když máte pocit, že vám to doma s dětmi (neřeknu, že Sára a Damián jsou andílci 24/7) nebo v práci začíná přerůstat přes hlavu, reflexní masáž může působit jako ten váš osobní restartovací tlačítko. Tyhle chvilky klidu mohou významně pomoci při regeneraci a nabrání sil na další výzvy.

Procedura reflexní masáže

Pokud byste očekávali, že reflexní masáž je něco, kdy jen tak ležíte a necháte se hladit, budete překvapeni. Celá procedura je víc detailní a zahrnuje nejen masáž reflexních bodů, ale i vyšetření a hodnotící fázi, kde masér odhaduje, které zóny potřebují nejvíc práce.

A pokud máte obavy, že se při masáži budete cítit nepříjemně či dokonce bolavě, mějte na paměti, že každá dobrá reflexologická masáž by měla být vyvážená. Ano, mohou být momenty, kdy to bude trošku citlivější (zvláště pokud máte některé zóny "zablokované"), ale celkově byste se měli cítit uvolněně a v pohodě. Masáž by měla být provedena s citem a na vaše tělo by se mělo nahlížet jako na jedinečný organismus s vlastními specifickými potřebami a reakcemi.

Reflexní masáž doma - je to možné?

"Proč bych si nemohl udělat reflexní masáž sám doma?" se možná ptáte. A ano, mnoho lidí se snaží naučit techniky reflexní masáže a aplikovat je doma. Existují dokonce knihy a videonávody, které vás provedou základními chvaty a principy.

Můj vlastní pokus o domácí reflexní masáž byl vlastně docela zábavný, v tom smyslu, že jsem si myslel, jak jim to asi učarím, a skončilo to tím, že Sára brečela, že to šimrá, a Damián se mě snažil kopnout reflexním bodem na noze zpět, což bych nepovažoval za úplný úspěch. Co vás tedy chci naučit: reflexní masáž se může zdát jednoduchá, ale ve skutečnosti je to umění, které ukazuje, že každý dotek může mít velký vliv.

Závěr - Jak naplánovat vaši první reflexní masáž

Uvažujete o tom, že byste reflexní masáž vyzkoušeli? Prvním krokem je najít si kvalifikovaného a zkušeného reflexologa. Klíčové je, aby masér měl dobré reference a rozuměl tomu, co dělá. Nikdy bychom přeci jen tak někomu nedůvěřovali, aby se plácal po našich chodidlech s vidinou zlepšení našeho zdraví, že ano?

A ačkoliv tuhle masáž můžete absolvovat kdykoliv, možná zmíním, že před koncem roku je to ideální čas pro novoroční detox a nastavení těla na správnou frekvenci. No a pokud mi někdy nebudete věřit, že reflexní masáž funguje, stačí přijít na jednu sezení a uvidíte, že i ten největší skeptik se může proměnit ve věřícího. Jak se říká: "Stačí jedna noha ve správném bodě a svět je hned krašší místo."

Na závěr – nebojte se jít na reflexní masáž. Je to zážitek, který může poskytnout nejen okamžitou úlevu, ale i dlouhodobé zlepšení zdravotního stavu. A když mi to nevěříte, zkuste to a uvidíte sami. Kdo ví, možná odhalíte tajemství svých chodidel i vy a vaše tělo v

Karel Novotný

Karel Novotný

Jsem expertem na provoz masážních salónů a mám hluboké zkušenosti s různými typy masáží. Své dovednosti jsem si rozvíjel po mnoho let v různých wellness centrech a lázních po celé České republice. Rád sdílím své zkušenosti a poznatky o masážích a proto často píšu články a blogy na toto téma. Ve svém volném čase se věnuji svým koníčkům a rodině.

Napsat komentář