Harmonie Masážní Salóny

Tejpování pro sportovce: jak na to správně

  • Domů
  • Tejpování pro sportovce: jak na to správně
Tejpování pro sportovce: jak na to správně

Základy tejpování

Ahoj sportovci, Karolína zde a dnes se budeme bavit o jednom velmi specifickém tématu, které je důležité pro mnoho profesionálních, ale i amatérských sportovců - tejpování. Co to vlastně je? No, tejpování je technika aplikace speciálních pásek, známých jako sebeadhezivní kinesiologické pásy, které podporují svaly a klouby bez omezení pohybu. A pokud si myslíte, že je to jen nejnovější módni trend, musím vás zklamat. Tejpování má solidní vědecké pozadí a skutečně může pomoci zlepšit váš výkon a zvládnout bolest.

Typy tejpování

Ale než se ponoříme do toho, jak se tejpovat, musíme si uvědomit, že existují různé typy tejpování. Nejčastější jsou mechanické tejpování, kineziologické tejpování a lymfatické tejpování. Všechny tyto techniky využívají různých vlastností pásek k dosažení různých cílů. Mechanické tejpování je zaměřeno na stabilizaci a ochranu kloubu nebo svalu, kineziologické tejpování na podporu jeho funkce a ovlivnění neuromuskulárního systému a lymfatické tejpování na pomoc při odvádění přebytečné tekutiny. A teď, když už víme, co tejpování obnáší, pojďme se podívat, jak se to dělá správně.

Příprava před tejpováním

Tejpování není jen o nalepení pásů na tělo a doufání, že to bude fungovat. Nejdříve musíte připravit své tělo. I když se to může zdát zbytečné, je to nezbytný krok, který zaručuje lepší přilnavost pásek. Kůže by měla být čistá, suchá a bez oleje nebo krému. A pokud máte chloupky, je lepší je holit. Skvělé je, že pásky můžete nosit až několik dní, takže se nemusíte obávat neustálé přípravy.

Jak správně tejpovat

A teď k samotnému tejpování! Na začátku je důležité vědět, kde chcete pásky nalépit. To je důležité, protože různé oblasti vyžadují různé techniky a délky pásky. Obecně platí, že byste měli začít oblastí daleko od bolesti nebo zranění a pracovat směrem k nim. Co se týče délky, měli byste nechat asi 2 cm volného konce pro lepší přilnavost.

Nejlepší je řezat pásky na míru a zaoblit konců, aby se zabránilo jejich odloupnutí. Jakmile máte pásky připravené, stačí je jen nalepit. Ale pozor, důležité je, jak moc pásky natáhnete. Příliš velký střeh může pásky předčasně odloupnout, zatímco příliš malý střeh může znemožnit efektivitu pásky.

U mnoha technik tejpování je také důležitý úhel, pod kterým pásky nalepíte. To je proto, aby mohly efektivně podporovat svaly a klouby a zároveň neomezovat pohyb. Zde je také potřeba spolupracovat s anatomickou stavbou těla. Při tejpování se držíte směru vláken svalů, které chcete podpořit. A v případě lymfatického tejpování se řídíte směrem lymfatického toku.

Tejpování vyžaduje určitou dovednost, ale je to něco, co si můžete osvojit praxí. A pokud máte pocit, že byste potřebovali trochu víc pomoci, můžete se obrátit na odborníka. Fyzioterapeuti a sportovní trenéři mají často speciální výcvik v tejpování a mohou vám ukázat, jak to udělat správně.

Tejpování je skvělý způsob, jak podpořit své svaly a klouby při sportu. Ale nezapomeňte, že není náhradou za správné strečinkové rutiny a cvičení. S kombinací těchto všech věcí můžete dosáhnout lepšího výkonu a minimalizovat riziko zranění. Takže se pojďme všechny tejpovat a sportovat bez bolesti!

Karel Novotný

Karel Novotný

Jsem expertem na provoz masážních salónů a mám hluboké zkušenosti s různými typy masáží. Své dovednosti jsem si rozvíjel po mnoho let v různých wellness centrech a lázních po celé České republice. Rád sdílím své zkušenosti a poznatky o masážích a proto často píšu články a blogy na toto téma. Ve svém volném čase se věnuji svým koníčkům a rodině.

Napsat komentář