Harmonie Masážní Salóny

Jak se čínská masáž liší od ostatních technik masáže.

  • Domů
  • Jak se čínská masáž liší od ostatních technik masáže.
Jak se čínská masáž liší od ostatních technik masáže.

Úvod do světa čínských masáží

Jediná zkušenost, kterou mám s masážemi, se datuje zpět do doby, kdy byl můj starý pes Max stále ve svěží zdravotní formě. Pokaždé, když s ním Milada při večerním odpočinku hrávala, důkladně ho vždy pořádně promnula všude, kde jen mohla. A pes to miloval. Ale to se samozřejmě nedá srovnávat s tím, co dělají profesionální maséři. Čínská masáž je od ostatních masážních technik zcela odlišná. Není omezena pouze na určité části těla. Při čínské masáži se hledají a masírují specifické body, které souvisí s různými orgány v těle.

Základy čínské masáže: Qi a meridiány

V čínské medicíně se chápe tělo jako systém energetických kanálů, kterými proudí životní energie, zvaná Qi (čchi). Čínská masáž, známá také jako Tui Na, využívá této teorie a důkladně masíruje a stimuluje tyto meridiány, nebo energetické dráhy. Takto se uvolňuje a obnovuje průtok Qi po celém těle. Většina z nás nemá ani tušení, kde se tyto meridiány nacházejí. Ale umělci čínské masáže tyto dráhy dobře znají a dokáží je doslova „pročistit“ svými zručnými rukama. Jejich prsty doslova putují po těchto meridiánech a systémově ulevují od napětí, uvolňují blokády a obnovují energii po celém těle.

Techniky používané v čínské masáži

Hlavní techniky, které se při čínské masáži používají, jsou tlak, poklepávání, tření, kolébání a protahování. Také se často využívá akupresury, která je metodou stimulace specifických bodů na meridiánech prostřednictvím prstů maséra. Tato technika pomáhá uvolnit uzavřené nebo blokované energetické kanály a umožňuje tak energii Qi volně proudit. Maséři také často používají možnosti využití akupunktury, kde se místo prstů používají jehly. Technika akupunktury je však mnohem složitější a vyžaduje podrobné znalosti čínské medicíny. Ale jakmile se její principy pochopí a zvládnou, může být velmi účinná.

Hloubková masáž versus čínská masáž

Možná říkáte, že v praxi to vypadá podobně jako hloubková masáž, jak ji známe z úzdravných lázní a wellness center. Ale věřte mi, není tomu tak. Hloubková masáž je zaměřena na svaly, zatímco čínská masáž soustřeďuje na energetické dráhy těla. Hloubkovou masáž bychom mohli také nazvat „materiální“, zatímco čínská masáž je „imateriální“ nebo „energetická“. Milada často říká, že když se vrátí z čínské masáže, cítí se jako by byla napojena na nabíječku. Její tělo je plné energie a vypadá skvěle. Rád bych měl také takovou zkušenost, ale zatím jsem se k tomu dodnes nedokopala.

Profesionální masér versus amatér

Mnoho lidí se pokouší sami aplikovat techniky čínské masáže, ale pokud nejste opravdu zkušení, může to být obtížné. Můj kamarád se pokoušel provádět čínskou masáž na své kočce Lulu, ale reakce kočky byla dost nepříjemná. Rozhodně tedy doporučuji hledat profesionálně vyškolené maséry, kterým můžete své tělo svěřit bez obav. Profesionální správně provedená čínská masáž je zážitek, který si zasloužíme všichni.

Výhody čínské masáže pro tělo a mysl

Skvělé výsledky čínské masáže se neomezenou jen na fyzickou úroveň. Pokud se vám podaří najít dobrého maséra, také zaznamenáte značné psychické benefity. Masáž pomáhá uvolnit tělesné blokády, ale také napomáhá mentálnímu uvolnění. Navíc, pokud se někdo dotýká vašeho těla s laskavostí, péčí a důsledností, je to velmi příjemná zkušenost. Velké množství lidí počet masáže popisuje jako hluboce uvolňující a regenerační.

Kdy čínskou masáž vyzkoušet

Čínskou masáž doporučuji vyzkoušet všem, kdo se chtějí zbavit stresu, uvolnit svalové napětí, zlepšit svou kondici nebo jednoduše získat novou zkušenost. Myslím, že by to mělo být na seznamu každého, kdo má rád wellness a chce si dopřát tělesnou péči. Také vám radím, abyste nebyli omezováni svými předsudky a nebojte se zažít nové věci. Může to být skutečně obohacující zkušenost. A pokud jste tak opatrní jako já, pokuste se najít skutečného profesionála, který vás ve své péči pohladí po těle i po duši.

Karel Novotný

Karel Novotný

Jsem expertem na provoz masážních salónů a mám hluboké zkušenosti s různými typy masáží. Své dovednosti jsem si rozvíjel po mnoho let v různých wellness centrech a lázních po celé České republice. Rád sdílím své zkušenosti a poznatky o masážích a proto často píšu články a blogy na toto téma. Ve svém volném čase se věnuji svým koníčkům a rodině.

Napsat komentář